Właściciele domów jednorodzinnych, którzy posiadają własne ujęcie, z pewnością nie raz zmagali się z problemem dotyczącym zanieczyszczeń wody. Zbyt duża ilość żelaza i manganu w wodzie jest widoczna na pierwszy rzut oka, problem można rozpoznać między innymi po metalicznym smaku, specyficznym zapachu wody, jej barwie oraz zaciekach pozostających na armaturze, urządzeniach AGD.

mangan i żelazo w wodzie

Jak sobie z tym radzić?

Po pierwsze woda ze studni powinna być przebadana, inaczej nie można z niej korzystać, gdyż może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz takich związków jak żelazo czy mangan w wodzie mogą znajdować się również bakterie. Po drugie nie można bagatelizować sprawy, wprawdzie żelazo i mangan w wodzie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, jednak spożywana regularnie może powodować problemy żołądkowe, może powodować przebarwienia i podrażnienia skóry, próchnicę itp.

Jak sobie radzić z nadmierną ilością żelaza w wodzie?

Warto stosować specjalne urządzenia, obecnie odżelaziacze np. Ecoperla Sanitower można kupić w sklepach stacjonarnych albo przez internet. Warto oczywiście zainwestować w urządzenie dobrej jakości, które ma odpowiednie parametry i gwarancję.