Bardzo często woda pochodząca z głębin zawiera duże stężenia rozpuszczonego żelaza i związków manganu. Jeśli zawartość tych pierwiastków jest zbyt wysoka, woda może wydzielać nieprzyjemny zapach, a także mieć metaliczny posmak. Wyposażenie łazienek, ceramika sanitarna i umyte szmatki zaczynają łatwiej się brudzić. Woda o wysokiej zawartości żelaza i manganu jest również bardzo podatna na zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Problemy te mogą skutecznie usuwać tylko odżelaziacze wody.

Odżelaziacz wody skutecznie usuwa żelazo i mangan z wody

Odżelaziacz odznacza się wysoką sprawnością, ale jest ona ściśle zależna od indywidualnych parametrów surowej wody. Wytrącanie i filtracja związków żelaza i manganu odbywa się za pomocą katalizatora.

Urządzenia tego typu wyposażone są w specjalną elektroniczną głowicę kontrolną, która monitoruje cały cykl płukania. Posiada również nie korodujący zbiornik, zazwyczaj wykonany z bardzo wytrzymałych włókien szklanych. Głównym elementem odżelaziacza jest złoże o wysokiej wydajności, którego katalityczne właściwości utleniające przyczyniają się do usuwania żelaza i manganu.

Usuwanie żelaza procesem podzielonym na trzy etapy

Pierwszym jest utlenianie, w którym związki żelaza i manganu stają się nierozpuszczalne w wodzie.

Na następnym etapie osad odsącza się, a następnie przemywa. Odżelaziacz wody wymaga jednak od czasu do czasu procesu regeneracji, którego częstotliwość zależy głównie od stopnia zanieczyszczenia wody i natężenia przepływu.

Jaki odżelaziacz wody wybrać?

Uzdatnianie wody pod kątem usuwania żelaza w dużym stopniu uzależnione jest od wyboru odpowiedniego sprzętu. Bardzo interesującą ofertę w tym segmencie przygotowała Ecoperla, czyli polska marka o wysokiej pozycji na rynku uzdatniania wody.