Wodę w kranie w każdym domu można podzielić na dwie kategorie: twardą oraz miękką. Twarda woda w domu może przysparzać nie tylko problemów, ale również dodatkowych kosztów. Na szczęście domowe sposoby na twardą wodę pozwalają nieco ją zmiękczyć. Problemy z twardą wodą ma jednak większość Polaków.

Woda twarda vs woda miękka – jak wpływają na skórę i włosy?

Okazuje się, że twarda woda może sprawiać, że nasza skóra staje się szorstka w dotyku i przesuszona. Ponadto twarda woda może być jedną z głównych przyczyn złej kondycji skóry i włosów. Nierozpuszczalne związki, które powstały w wyniku reakcji z mydłem mogą blokować pory w skórze. To z kolei powoduje uwięzienie bakterii i łoju wewnątrz mieszków włosowych.

Skutkiem mogą być liczne zakażenia oraz powstawanie wyprysków. twarda woda wpływa nie tylko na skórę, ale również na włosy. Może spowodować, że będą one suche, matowe oraz bez objętości. Żaden kosmetyk nie zniweluje trwale tego efektu.

Miękka woda najlepsza dla skóry i włosów

W miękkiej wodzie szampon dobrze się rozpuszcza i ma dobroczynne właściwości, taka jak wynika z jego składu. W momencie, kiedy lepiej się rozpuszcza, wówczas używa się go znacznie mniej niż w wodzie twardej, dlatego nie ma ryzyka, że nie spłucze się go dokładnie. W skrajnych przypadkach zatkanie mieszków włosowych na głowie oraz niespłukane osady powodują nawet przerzedzenie się włosów.