Jakość użytkowanej wody może mieć ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Nic zatem dziwnego że kiedy pojawia się w niej nadmiar żelaza, zaczynają się problemy. Na szczęście można je skutecznie rozwiązać. Przy niewielkich stężeniach żelaza w wodzie doskonale sprawdzają się bowiem stacje wielofunkcyjne.

Dlaczego żelazo w wodzie jest problemem?

Obecność żelaza w wodzie może prowadzić do wielu problemów. Po pierwsze, wpływa na estetykę kranówki, nadając jej brzydki kolor oraz wyraźny metaliczny posmak. Co więcej, żelazo może powodować powstawanie osadów i zanieczyszczeń w rurach prowadząc do ich zatykania i obniżenia wydajności całej instalacji. Żelazo w wodzie bywa też przyczyną mało estetycznych plam na mytych naczyniach oraz ubraniach. Przeczytaj: Skąd się wzięło żelazo w wodzie ze studni. Dowiedz się także, czy żelazo w wodzie jest szkodliwe oglądając zamieszczony poniżej film.

Korzyści płynące z montażu stacji wielofunkcyjnej

W obliczu wymienionych wyżej problemów, stacje wielofunkcyjne stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem, szczególnie gdy w wodzie znajduje się także znaczna ilość manganu, związków organicznych, jonu amonowego oraz jonów wapnia i magnezu odpowiadających za wysoki stopień twardości.

Stacje wielofunkcyjne montuje się najczęściej na wejściu wody do budynku. Na rynku dostępne są zarówno dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne, jak i urządzenia kompaktowe, które najlepiej sprawdzają się na małych powierzchniach lub w miejscach trudnodostępnych. Warto również pamiętać, że stacje wielofunkcyjne działają z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego.

Do poprawnej eksploatacji stacji wielofunkcyjnej, wymagana jest woda o odpowiednich parametrach fizykochemicznych. Olbrzymie znaczenie ma w tym przypadku jej utlenialność, a także odczyn pH. Wytyczne dotyczące jakości surowej wody najczęściej podaje sam producent urządzenia.

Jeżeli w Twojej wodzie wykryto podwyższone stężenie żelaza i manganu, a do tego ma ona wysoki stopień twardości i zniechęcającą do korzystania barwę, doskonałym wyborem będzie stacja wielofunkcyjna polskiej marki Ecoperla Multitower.