Żelazo w wodzie to jedno z najczęściej występujących zanieczyszczeń. Zazwyczaj występuje ono w postaci wodorowęglanu bądź siarczanu żelazawego. Co istotne, stężenie żelaza w wodach może się zmieniać na skutek dłuższej eksploatacji ujęcia wody czy też po zmianie poziomu wód gruntowych.

Odżelazianie wody w głównej mierze polega na utlenianiu jonów i usunięciu wytrąconych związków. W tym celu stosuje się urządzenie filtrujące – odżelaziacz wody. Za jego pomocą mamy możliwość wytrącenia żelaza z wody, a co za tym idzie – uzyskujemy wodę znacznie lepszej jakości, korzystniejszą dla zdrowia.

Kupując odżelaziacz wody oczekujemy tylko jednego – czystej wody w kranie. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem w 80% składamy się z wody, dlatego też to, jakiej jakości jest ta, którą spożywamy będzie miało ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Obecnie na rynku dostępne są w stu procentach zautomatyzowane odżelaziacze wody, dzięki czemu sam proces nie zabiera nam cennego czasu. Jeżeli tylko zdecydujemy się na przeprowadzenie procesu odżelaziania wody, wystarczy, że przeprowadzimy odpowiednie badania (np. w okolicznym SANEPIDzie) a następnie dobierzemy odżelaziacz. Tak niewiele jest potrzebne, żebyśmy mogli cieszyć się czystą, zdrową wodą.