Właściciele domów jednorodzinnych, którzy posiadają własne ujęcie, z pewnością nie raz zmagali się z problemem dotyczącym zanieczyszczeń wody. Zbyt duża ilość żelaza i manganu w wodzie jest widoczna na pierwszy rzut oka, problem można rozpoznać między innymi po metalicznym smaku, specyficznym zapachu wody, jej barwie oraz zaciekach pozostających na armaturze, urządzeniach AGD.

Jak sobie z tym radzić?

Po pierwsze woda ze studni powinna być przebadana, inaczej nie można z niej korzystać, gdyż może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz takich związków jak żelazo czy mangan w wodzie mogą znajdować się również bakterie.

Po drugie nie można bagatelizować sprawy, wprawdzie żelazo i mangan w wodzie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, jednak osad, jaki po sobie pozostawiają jest idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, również tych niebezpiecznych dla zdrowia.

Jak sobie radzić z nadmierną ilością żelaza w wodzie?

Warto stosować specjalne urządzenia, obecnie odżelaziacze wody np. polskiej marki z serii Ecoperla Sanitower można kupić w sklepach stacjonarnych albo przez internet. Warto oczywiście zainwestować w urządzenie dobrej jakości, które ma odpowiednie parametry i gwarancję.

Przeczytaj o usuwaniu żelaza i manganu: https://www.zestudni.pl/blog/usuwanie-zelaza-i-manganu-z-wody-poznaj-metody-ekspertow/