Promieniowanie ultrafioletowe jest powszechnie wykorzystywane w procesie dezynfekcji wody, ponieważ wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Komórki mikroorganizmów niszczone są w wyniku uszkodzenia struktur ich łańcuchów DNA, co jest efektem wystarczająco długiej oraz intensywnej ekspozycji drobnoustrojów na promieniowanie ultrafioletowe.

Lampy bakteriobójcze – najlepszy sposób na bakterie

Na takiej właśnie zasadzie działają profesjonalne lampy bakteriobójcze przeznaczone do sterylizacji wody. Ich zadaniem jest zniszczenie bakterii, grzybów, wirusów oraz innych patogenów. Jednocześnie lampa bakteriobójcza nie zmienia właściwości fizykochemicznych wody, a także pozostawia jej naturalny smak oraz zapach. Urządzenia tego typu są bezproblemowe w obsłudze i można je stosować w bezobsługowych stacjach uzdatniających. Ich zaletą jest długa żywotność oraz niski koszt eksploatacji.

Na stronie https://www.klarsan.pl/dom/lampy-bakteriobojcze/ więcej informacji o lampach sterylizujących.

Uzdatnianie wody z lampami UV

Obecnie sterylizacja wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego jest coraz bardziej rozpowszechniona. Lampy bakteriobójcze nie wykazują żadnego negatywnego wpływu na naturalne środowisko, a przy jej stosowaniu nie powstają żadne toksyczne związki. Przeprowadzona w ten sposób sterylizacja wody wodociągowej nie tylko bardzo skutecznie usuwa bakterie, ale również zapobiega ich rozwojowi.