Kiedy odżelazianie wody staje się koniecznością, zastanawiamy się ile taka przyjemność będzie nas kosztować. Oczywiście na zdrowiu nie powinno się oszczędzać, jednak obawiamy się nadmiernych wydatków.

Żelazo w wodzie nie wpływa korzystnie na nasz organizm, o tym musimy wiedzieć. Jeśli w domu znajdują się alergicy lub małe dzieci, odżelaziacz wody lub chociaż filtr mechaniczny okazują się koniecznością. Niestety, profesjonalna stacja uzdatniania wody, która jednocześnie usuwa zarówno żelazo jak i mangan, to wydatek zaczynający się od około 3 tysięcy złotych.

Wiadomo, że im bardziej niekorzystny skład wody, tym droższe może być urządzenie, ponieważ konieczne jest wtedy, by było bardziej wydajne. Na odżelaziacz trzeba więc liczyć od 3 tysięcy złotych, a całkowicie profesjonalne urządzenia to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy, na szczęście taki wydatek nie jest konieczny w domach prywatnych.

Pamiętajmy jednak, że do kosztów zakupu urządzenia trzeba doliczyć również cenę montażu, który musi wykonać fachowiec – zwykle liczy sobie za to 100-200 złotych. Regularnie, co około 3 miesiące należy wymieniać złoża filtracyjne w odżelaziaczu, inaczej urządzenie nie będzie poprawnie działało. Można to już robić samodzielnie, a koszt takiego wkładu nie jest wysoki, zwykle wynosząc od kilku do kilkudziesięciu złotych. Na stronie https://www.krainawody.pl/9-odzelaziacze można znaleźć najchętniej wybierane przez klientów urządzenia odżelaziające wodę.

Jak widać, wysokie są koszty samego urządzenia, jednak już nie jego eksploatacji. Tak czy inaczej, zakup odżelaziacza powinien być dokładnie przemyślany, tak abyśmy nie żałowali wydanych pieniędzy.