Odwrócona osmoza jest procesem pozwalającym na skuteczne oczyszczanie wody, podobnie jak np. ultrafiltracja i nanofiltracja. W przypadku membrany osmotycznej, filtracja opiera się na molekularnym podziale wody.

Najpierw następuje wstępne uzdatnianie, po którym nakierowywana jest na membranę. W wyniku rozdziału woda czysta trafia do dalszych etapów filtracji, czyli przede wszystkim mineralizacji. Natomiast reszta jest wykorzystywana do płukania membrany, po czym trafia do kanalizacji.

Bezpieczna woda bez wirusów i bakterii

Do podstawowych zalet procesu odwróconej osmozy zaliczyć można możliwość uzyskania krystalicznie czystej i optymalnie miękkiej wody. Membrana osmotyczna jest w stanie usunąć z cieczy wirusy, bakterie oraz inne szkodliwe związki. Otrzymywana po filtracji woda może być od razu stosowana w wielu celach, w tym również spożywczych. Dzięki temu odwrócona osmoza doskonale sprawdza się w kuchniach, przyczyniając się do poprawy smaku potraw i zmniejszając osadzanie się kamienia w urządzeniach AGD.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oczyszczana w procesie odwróconej osmozy woda pozbawiana jest cennych minerałów. Nie jest to jednak problem, ponieważ większość systemów posiada specjalny mineralizator. Jest to odpowiedni wkład zbudowany ze mieszanek wysokozmineralizowanych złóż, zawierających m.in. wapno, sód i magnez. Naprawdę nowoczesne filtry nie pozbawiają wody naturalnych minerałów. Jednym z takich urządzeń jest filtr polskiej marki Ecoperla Profine Zero.