Twarda woda posiada w swoim składzie bardzo duże stężeni związków magnezu, wapnia oraz innego rodzaju metali. O twardości wody świadczą jej integralne części składowe. Za twardość przemijającą odpowiedzialne są węglany wapnia i magnezu, które można wytrącić podczas gotowania.

Jednak proces ten prowadzi do powstawania osadu, który bardzo często zaobserwować można na ściankach naczyń, garnków czy szklanek, a także powierzchni samej wody. Drugim rodzajem jest twardość nieprzemijająca, wynikająca z obecności siarczanów, azotanów oraz innych związków magnezu i wapnia w składzie. Związki te nie wytrącają się podczas gotowania, dlatego twardość ta nazywana jest trwałą.

Twardości pozbyć można się poprzez zmiękczanie wody

Jest to zalecane, ponieważ twarda woda może mieć bardzo negatywny wpływ na jakość oraz smak potraw. Nierzadko psuje walory nie tylko gotowanych warzyw i owoców, ale również tych mytych lub płukanych. Wówczas często konieczne jest dodatkowe, przesadne doprawianie dań. Bywa, że niejednokrotnie używane są do tego zupełnie niepotrzebne przyprawy. W twardej wodzie wszystko gotuje się wolniej, co również nie zawsze musi sprzyjać przyrządzanym w kuchni dań.

Jaki zmiękczacz wody będzie najlepszy?

Na szczęście na rynku dostępne są rozmaite zmiękczacze wody, które pozwalają na usunięcie wszystkich związków odpowiedzialnych za twardość, a tym samym pozbycie się związanych z nią niedogodności.

Radą w sprawie doboru zmiękczacza wody służy firma Klarsan. Dowiedz się więcej na stronie https://www.klarsan.pl/dom/zmiekczacze-wody/

Co daje odpowiedni zmiękczacz wody?

Odpowiedni zmiękczacz wody pozwala uniknąć zmian w smaku oraz aromacie żywności, a także uchronić przed wytrącanie się osadu.  Stanowi on niemały problem, zwłaszcza w przypadku napojów. Kiedy pływa na powierzchni kawy lub herbaty zaraz po zaparzeniu, może wręcz zniechęcać do spożycia. Osad utrzymuje się nie tylko na ściankach naczyń lub garnków, ale może również wywołać prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie i przyczynić się do występowania różnych chorób.